Kurs na wózki widłowe Gdańsk

Aby móc zostać operatorem wózka widłowego obowiązkowo należy przejść specjalne szkolenie, zakończone egzaminem. Bez nich praca na takich urządzeniach jest karana. Szkolenie na wózki widłowe to kursy, które są najczęściej wybierane przez pracowników różnych hal produkcyjnych, magazynów i marketów.

Dla kogo szkolenie na wózek widłowy?

Szkolenie na wózek widłowy jest skierowane do osób, które dopiero wkraczają w dorosłe życie i poszukują pierwszej pracy lub dla każdego, kto czuje że powinien zmienić stanowisko i się przebranżowić. Ukończenie takiego kursu jest szczególnie pożądane na wszelkich magazynach. Każdy uczestnik musi mieć skończone 18 lat, a także posiadać co najmniej wykształcenie podstawowe. Niezwykle istotny jest także stan zdrowia. Operatorem wózka widłowego nie może być osoba chora, niepełnosprawna ruchowo, a także taka, u której stwierdzono jakiekolwiek zaburzenia psychiczne, problemy ze wzrokiem czy z koordynacją.

Jak wygląda kurs na wózek widłowy?

Szkolenie na wózek widłowy przebiega dwu etapowo. Pierwszy etap dotyczy teorii. Kursanci na specjalnych zajęciach, poznają najważniejsze informacje związane z zasadami pracy na takim sprzęcie, z bezpieczeństwem, budową wózków widłowych i zasadami ich działania. Następnie odbywa się część praktyczna, podczas której kursanci uczą się zasad związanych z obsługą wózków oraz wykonywania poszczególnych manewrów. Zwraca się także dużo większą uwagę na bezpieczeństwo, w trakcie pracy, ponieważ co roku odnotowuje się bardzo dużo wypadków związanych z wózkami widłowymi.

Po zaliczeniu obu części, ma miejsce egzamin. Podobnie jak kurs, składa się on z elementów teoretycznych i praktycznych, podczas których jest sprawdzana wiedza kursantów i ich przygotowanie do pracy. Najpierw mają oni za zadanie odpowiedzieć na pięć pytań, z których należy poprawnie zaliczyć min. trzy. Po wylosowaniu zestawu pytań, dana osoba ma prawie godzinę na przygotowanie odpowiedzi. Jeśli zaliczy, może rozpocząć część praktyczną. Polega ona na sprawdzeniu umiejętności, dotyczących płynnej i bezpiecznej jazdy wózkiem widłowym, zgodnie z zasadami BHP, a także wykonywania manewrów.

Sprawdź https://kursnawozekwidlowy.pl/

Uprawnienia na wózki widłowe

W Gdańsku można odbyć szkolenia na wózki widłowe, które gwarantują różniące się od siebie uprawnienia. Można wyróżnić trzy kategorii:

  • I WJO nadrzędna – dotyczy obsługiwania wszystkich rodzajów wózków, bez względu na wytrzymałość, napęd i wysokość,
  • II WJO nieco węższa – dotyczy obsługiwania jedynie wózków jezdniowych, jednak ich rodzaje nie są ważne,
  • III WJO zawężona – dotyczy obsługiwania jedynie wózków jezdniowych, które nie mają ani kabiny ani podestu.

Aby móc rozpocząć pracę jako operator wózka widłowego, warto najpierw zorientować się jakim rodzajami wózków widłowych posługuje się w danej firmie. Pozwoli to na wybranie najbardziej odpowiedniego kursu.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *