Dlaczego kurs BHP jest tak ważny

Prowadząc firmę i zatrudniając pracowników, jesteś zobligowany do tego, aby okresowo urządzać im kurs BHP. Jest to jeden z twoich obowiązków, którym koniecznie musisz podołać. Do tego, czy pracownicy zostaną należycie przeszkoleni w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, zależeć będzie to, czy nie zrobią sobie krzywdy podczas jej wykonywania. Na jakich rzeczach powinien się skupić każdy kurs BHP?

Kurs BHP można podzielić na wiele kategorii

 

Przede wszystkim powinien dotyczyć tematu, który jest ściśle powiązany z obowiązkami, jakie dana osoba ma do wykonania. Jeżeli pracuje ona na maszynach przemysłowych, kurs powinien zawierać wszelkie zasady, wyznaczające sposób pracy. Na przykład to że nie wolno pracować z rozpiętymi rękawami koszuli lub że pracownik nie powinien mieć długich włosów, które mogą zostać wciągnięte do urządzenia. Jeśli jednak już takie posiada, powinny być spięte i schowane pod czapką.

 

Kto zajmuje się prowadzenie szkoleń i kursów BHP? Odpowiadają za to specjalistyczne firmy, prowadzące działalność na terenie całego kraju. Po wcześniejszym umówieniu się, mogą oni przyjechać do siedziby twojej firmy i na miejscu przeprowadzić szkolenie BHP. Którzy pracownicy powinni brać w nim udział? To zależy od stażu ich pracy oraz czasu, który upłynął od poprzedniego szkolenia. Jeśli czas ten jest dłuższy niż 2 lata, pracownik koniecznie musi wziąć w nim udział. Na końcu każdego szkolenia i kursu, prowadzący organizuje test, który pracownik powinien zdać. Od tego zależy zaliczenie udziału w kursie.

 

Jeżeli natomiast chodzi o koszta związane z kursem BHP, to wszystkie wydatki poczynione na jego cel, mogą być zaliczone do kosztów prowadzenia firmy, obniżając w ten sposób zaliczkę do podatek dochodowy, który pracodawca powinien co miesiąc lub kwartał odprowadzać do urzędu skarbowego. Czas trwania kursu BHP w dużej mierze zależy od tematu, ale zwykle będzie to od 4 do 8 godzin. W niektórych przypadkach kurs BHP może trwać nawet dwa dni robocze – wówczas szkolenie ma charakter wyjazdowy.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *