Dlaczego warto zrobić kurs na wózek widłowy?

Obecny rynek pracy dynamicznie się zmienia, przez co pracownik musi dostosować się do nowego otoczenia. Nawet jeśli posiadamy obecnie zatrudnienie to możemy nie być pewni jego stabilności.

Dlatego warto stale podnosić własne kwalifikacje i inwestować w rozwój swoich kompetencji. Jednym z certyfikatów, które warto obecnie posiadać, jest kurs na wózek widłowy.

Dlaczego w obecnych czasach kursy na wózki widłowe są tak popularne?

Od kilku lat możemy zauważyć rosnący popyt związany z uzyskaniem uprawnień do prowadzenia wózków widłowych. Większość osób decyduje się na taki kurs, ponieważ operator takich maszyn może liczyć na znacznie większą płacę niż zwykły etatowy pracownik.

Zarówno polskie firmy, jak i zagraniczne regularnie poszukują osoby posiadające taki certyfikat. Transport wózkami widłowymi stale się rozwija i profesjonaliści posiadający umiejętności do kierowania takim pojazdem są potrzebni do wielu różnych branż. Najszybciej pracę można znaleźć na magazynie, ale również na halach produkcyjnych, a nawet w galeriach handlowych.

Jak zdobyć uprawnienia do kierowania wózkami widłowymi?

Żeby móc pracować w branży związanej z obsługą wózka widłowego, należy zdobyć odpowiednie umiejętności oraz kwalifikacje potwierdzone certyfikatem. Dokumenty do kierowania taką maszyną można zdobyć tylko na wyznaczonym do tego kursie.

Na szkoleniu kursant dokładnie dowie się wszystkiego na temat obsługi wózka widłowego, ale również istotnych informacji związanych z jego budową oraz zapozna się z obowiązującymi przepisami BHP. Kurs zagwarantuje nam kompleksową wiedzę, zarówno teoretyczną, jak i praktyczną.

Żeby zdobyć dokumenty świadczące o tym iż możemy wykonywać prace związane z transportowanie towarów za pomocą wózków widłowych, musimy ukończyć nie tylko kurs na wózki widłowe, ale przede wszystkim egzamin, który prowadzony jest przez Urząd Dozoru Technicznego.

Na co zwrócić uwagę wybierając kurs na wózki widłowe?

Bardzo ważne jest to, aby zwrócić uwagę na konkretną ofertę wśród dostępnych szkoleń związanych z obsługą wózka widłowego. Kompletny kurs powinien zawierać:

 • część teoretyczną,
 • część praktyczną,
 • szkolenie związane z wymianą butli,
 • badania lekarskie,
 • badania psychotechniczne,
 • opłatę egzaminacyjną,
 • organizacje egzaminu,
 • certyfikat dodatkowo w języku angielskim albo niemieckim.

Kursant na szkoleniu nauczy się:

 • budowy wózka widłowego,
 • jego prawidłowej obsługi,
 • możliwości zastosowania,
 • czynności należących do operatora przed i po użytkowaniu maszyny,
 • przepisów BHP,
 • zakresu pracy operatora.

Jakie warunki należy spełnić, aby zapisać się na kurs wózka widłowego?

Lista warunków, które musi spełnić uczestnik kursu na wózki widłowe jest bardzo krótka i nieskomplikowana. Najważniejsze jest to, aby mieć ukończone 18 lat oraz posiadać przynajmniej podstawowe wykształcenie.

Potrzebne będzie również uzyskanie od lekarza zaświadczenia o braku przeciwwskazań do pracy na tym stanowisku oraz przejście niezbędnych badań lekarskich umożliwiających obsługa wózka widłowego.

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy trzeba mieć prawo jazdy, aby zapisać się na kurs. Oczywiście prawo jazdy nie jest wymagane, aby móc obsługiwać tego rodzaju maszynę.

Co jeszcze warto wiedzieć o kursach na wózki widłowe?

Najważniejsze dla wszystkich kursantów jest to, że raz uzyskany certyfikat jest bezterminowy. Nie trzeba więc go ponownie zdawać. Jeden dokument ważny jest przez całe życie.

Odebranie prawa jazdy nie wiąże się z tym, że nie można zdobyć uprawnień do kierowania wózkiem widłowym. Prawo jazdy nie jest wymagane, gdy przystępujemy do kursu i ewentualnie odebranie go również nie ma żadnego wpływu na pozwolenie kierowania takim pojazdem.

Warto jednak wiedzieć o tym, że w przypadku rozładowywania towaru na ulicy, należy już mieć prawo jazdy kategorii B. Dodatkowo trzeba posiadać ze sobą zezwolenie do kierowania wózkiem widłowym oraz maszyna musi być sprawna pod względem technicznym i spełniać wszystkie wymogi rozporządzenia Ministra Infrastruktury.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *