Kiedy przeprowadza się okresowe szkolenie bhp?

Oprócz wstępnego szkolenia bhp, w firmach przeprowadza się również okresowy instruktaż. Jaki jest jego cel? Dlaczego nie wystarczy podstawowe szkolenie dla pracowników z zakresu bhp – o tym dowiesz się z tego artykułu.

 

Okresowe szkolenie bhp poszerza zdobytą wiedzę na wstępny instruktażu

 

Okresowe szkolenie bhp jest przeprowadzane z myślą o tym, by poszerzyć wiedzę pracownika z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, a także ugruntowania informacji, o jakich była mowa na szkoleniu wstępnym.

 

Jeśli chodzi o to, jak taki kurs bhp ma zostać przeprowadzone, to przybiera ono charakter seminarium, kursu albo samokształcenia. Warto zauważyć, że nie każdy będzie przechodził takie szkolenie w tym samym czasie. Jeśli należymy do osób będącymi pracodawcami, bądź też kierującymi pracownikami, wówczas taki instruktaż będzie nas obowiązywać co najmniej raz na pięć lat. Dotyczy to kierowników, brygadzistów i mistrzów.

 

Nie rzadziej niż raz na pięć lat będą przechodzić szkolenie także ci pracownicy, którzy są projektantami, konstruktorami urządzeń, technologami, organizatorami produkcji, pracownikami inżynieryjno-technicznymi, bądź pracownikami służby bhp.

 

W przypadku gdy jesteśmy osobami, które są zatrudniane na stanowiskach robotniczych, wówczas takie szkolenie bhp powinno się dla nas odbywać nie rzadziej, niż raz na trzy lata. Z kolei raz w roku przeprowadza się szkolenia okresowe dla tych pracowników, którzy pracują na stanowisku, gdzie istnieje duże zagrożenie dla bezpieczeństwa i zdrowia.

 

Natomiast pracownicy administracyjno-biurowi i inni, którzy podczas wykonywania obowiązków są narażeni na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, bądź też takich, które są uciążliwe lub niebezpieczne, przechodzą okresowe szkolenie bhp co najmniej raz na sześć lat.

Pierwsze okresowe szkolenie bhp jest organizowane dla pracowników wykonujących pracę na stanowisku robotniczym i administracyjno-biurowym do dwunastu miesięcy od momentu, gdy zaczną wykonywać swoje obowiązki na danym stanowisku.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *