Szkolenie BHP a rzeczywistość

Pracując na jakimkolwiek stanowisku przed rozpoczęciem pracy przechodzimy szkolenie BHP. Jest to obowiązek każdego pracodawcy przygotować pracownika, bo zagrożeń mogących wystąpić na jego stanowisku. Zaniedbanie takiego szkolenia może skutkować zapłaceniem przez pracodawcę wysokiej kary. A jak się mają takie szkolenia do rzeczywistej wiedzy pracowników?

 

Teoretycznie po przejściu takiego szkolenia i podpisaniu dokumentów ze szkolenie BHP sie odbyło powinniśmy wiedzieć i pamiętać wszystko.

Jednak gdyby po 3 miesiącach ktoś do nas podszedł z firmy i zapytał o niektóre niuanse naszego szkolenia nie mielibyśmy pojęcia jak na nie odpowiedzieć. Za taki stan rzeczy może być odpowiedzialny nie tyle słaby poziom sposobu nauczania wykładowcy, co po prostu pozorny brak zastosowania zasad bhp w pracy.

Na co dzień lubimy sobie skracać drogę i pomijać niektóre wymogi bezpieczeństwa dla tego żeby pracować szybciej i bardziej efektywnie. Wtedy też dopada nas rutyna i niektóre czynności zaczynamy wykonywać bardziej mechanicznie, co sprawia, że wzrasta niebezpieczeństwo, szczególnie przy pracy z maszynami w ruchu albo innego rodzaju sprzętem mechanicznym. Taki stan rzeczy prędzej czy później doprowadzić może do tragedii. Dlatego też nawet, jeśli firma rzadko przeprowadza takie szkolenia powinniśmy starać się sie jak najwięcej z nich zapamiętać i wynieść, żeby móc stosować się do zasad bhp w codziennej pracy. Będzie to z korzyścią dla nas, naszych rodzin jak również pracodawcy.

Powinniśmy się też poczuć w obowiązku zwrócić komuś uwagę, jeśli widzimy rażące naruszenie zasad BHP. Jest to nawet nasz obowiązek wobec siebie i pracodawcy. Nie powinniśmy się też bać zwrócić komuś uwagę, w końcu chodzi o czyjeś bezpieczeństwo.

Z nasza znajomością zasad bhp bywa różnie, raz więcej raz mniej zapamiętamy z takiego wstępnego szkolenia. Warto jednak pamiętać, że są to nakazy skonstruowane dla naszego bezpieczeństwa i bezwzględnie powinniśmy się do nich stosować.

Zaplanuj szkolenie bhp w swojej firmie z https://bhp-praktyk.pl/

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *