Szkolenie ppoż – kiedy się organizuje

Szkolenia ppoż odgrywają bardzo ważną rolę w każdym zakładzie pracy. Nie sposób jest więc ich pominąć, jeśli zależy nam na tym, by pracownicy mogli wykonywać swoją pracę w odpowiednich warunkach. Dzięki takim szkoleniom pracownicy mają większą świadomość na temat tego, jak się zachować w sytuacji zagrożenia, czy na przykład zdecydować się na szybkie opuszczenie budynku, czy też wykonać takie działania, dzięki którym uda się zminimalizować straty.

Szkolenia ppoż dla nowo zatrudnionych

Jeśli prowadzimy własną działalność gospodarczą, z pewnością ważną kwestią dla nas będzie to, kiedy organizuje się szkolenia ppoż. Jak będziemy mogli się przekonać, są różne terminy, kiedy takie szkolenia są prowadzone, co będzie zależeć od tego, czy na przykład dana osoba pracująca w firmie jest dopiero co zatrudniona, czy też też nie. Jeżeli została dopiero zatrudniona, wówczas w ciągu pół roku jesteśmy zobligowani do tego, by zapewnić takim pracownikom szkolenia przeciwpożarowe.

Okresowe szkolenia ppoż

Osoby, które są nowymi pracownikami przechodzą przez instruktaż ogólny, który, jak sama nazwa wskazuje, pozwala na zapoznanie się z ogólnymi zasadami postępowania w razie zagrożenia wystąpieniem pożaru. Oprócz szkolenia ppoż ogólnego, zaleca się także przeprowadzać takie szkolenie okresowo. Warto zauważyć, że takie szkolenia powinny być dostosowane do rodzaju wykonywanej pracy, a także do rodzaju zajmowanego stanowiska. Tylko w ten sposób będzie można mówić o efektywnie przeprowadzonym szkoleniu wśród zatrudnionych osób w danym zakładzie pracy.

Warto również pamiętać o tym, że szkolenia ppoż organizuje się w innych terminach dla pracowników biurowych i w innych dla pracowników pracujących przy konstrukcji maszyn. Pracownik administracyjny musi przejść szkolenie przeciwpożarowe raz na sześć lat, a na przykład robotnik będzie musiał odbyć takie szkolenie nie rzadziej, niż raz na trzy lata. Z kolei osoba pracująca przy konstruowaniu maszyn będzie podchodzić do takiego szkolenia raz na pięć lat.

Jeśli natomiast w zakładzie pracy znajdują się takie osoby, które wypełniają swoje obowiązki, pracując w wyjątkowo niebezpiecznych warunkach środowiskowych, wtedy ci pracownicy podchodzą do szkolenia ppoż raz na rok. Warto zauważyć, że szkolenia są organizowane przede wszystkim dla pracowników, ale pracodawcy również są zobligowani do tego, by w nich uczestniczyć. W ten sposób mogą pogłębić swoją wiedzę z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Szkolenia takie trwają najczęściej w granicach od ośmiu do szesnastu godzin, a koszty związane ze zorganizowaniem szkolenia ponosi pracodawca.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *