Szkolenie PPOŻ – na czym polega?

Bezpieczeństwo w pracy jest jednym z najważniejszych czynników, na którym kierownictwo firmy powinno się skupić. Oczywiście nie wszystko da się przewidzieć, jednak przeprowadzając pracownikom regularne szkolenia można wielu przykrych sytuacji uniknąć. Jednym z takich szkoleń jest szkolenie PPOŻ

W jaki sposób przebiega szkolenie?

Na zajęciach zainteresowani dowiedzą się, jak mają zachowywać się na swoich stanowiskach pracy, aby nie dochodziło do pożarów. Przy okazji poszerzą swoją wiedzę na temat odpowiedniego zachowania przy ewentualnym wybuchu pożaru. Wiadomo, że wtedy dochodzi do paniki i rodzi się popłoch, jednak warto nad tym zapanować i prowadzić przemyślane działania, aby jak najmniej osób ucierpiało. Instruktorzy poinstruują pracowników jak zapobiegać pożarom oraz jak korzystać z wszelkich dostępnych środków przeciwpożarowych.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Podczas realizowania szkoleń PPOŻ szczególną uwagę należy zwrócić na prawidłowy przebieg zajęć, aby wiedza dotarła do wszystkich zgromadzonych osób. Nie można zapomnieć o żadnej ważnej kwestii. Szkolące się osoby muszą dowiedzieć się do czego służą koce gaśnicze, jak korzystać z gaśnic oraz gdzie konkretnie są one umieszczone. Taka wiedza może niejednokrotnie uratować ludzkie życie lub sprawić, że straty będą zdecydowanie mniejsze.

Przeprowadzenie testu końcowego

Każde szkolenie PPOŻ powinno się kończyć testem końcowym, aby instruktorzy mogli solidnie zbadać wiedzę uczących się osób. Tym samym pracownicy będą dobrze przygotowani do wykonywania swoich zadań, na powierzonych im stanowiskach. Egzaminy powinny składać się z:

  • części teoretycznej,
  • części praktycznej.

Warto zapewnić sobie potwierdzenie przeprowadzenia takiego testu, na wypadek kontroli z Inspekcji Pracy.

https://bhp-praktyk.pl/ppoz/

Kto powinien przeprowadzić szkolenie?

Szkolenia mogą być realizowane przez wiele różnych osób. Najważniejsze jest to, aby posiadały one odpowiednie kwalifikacje do ich przeprowadzania, mogą to być:

  • osoby pracujące na co dzień w jednostkach przeciwpożarowych,
  • osoby odpowiedzialne w zakładzie pracy za wprowadzenie zasad ochrony przeciwpożarowej,
  • inspektorzy z firm zewnętrznych.

Warto postawić w takich przypadkach na sprawdzonych specjalistów, którzy będą umieli przekazać wiedzę pracownikom, tak aby uczestniczy szkolenia mogli ją wykorzystać w razie wystąpienia kryzysowej sytuacji.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *